Laserowe cięcie stali ma obecnie bardzo duże zastosowanie i jest to jedna z metod termicznego oddzielania materiału.
Cięcie laserem powierzchni metalowych jest niewątpliwie jednym z bardziej zaawansowanych technologicznie procesów zwiększających szybkość obróbki. Usługi cięcia laserem mają swoje zastosowania w wielu sektorach budownictwa i są nam znane od dawna. Trudne do wycinania kształty i skomplikowane wzornictwo przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości ciętych krawędzi było jeszcze do niedawna sporym wyzwaniem dla branży metalurgicznej.
Cięcie laserem poprzez wycinarki laserowe TRUMPF z serii 3000 i 5000 wykorzystywane podczas procesów dają nam szerokie spektrum obróbki materiałowej.
Wszechstronna i łatwa obsługa maszyn pozwala na oszczędne zarządzanie materiałem co pozwala zmaksymalizować produktywność całej ciętej części. Kolejnymi zaletami będzie niewielka strefa wpływu ciepła, możliwość obróbki rur i metali kolorowych oraz szybkość palenia laserem.
Zastosowanie tego typu usług cięcia blach, profili stalowych i czy rur o różnym przekroju doskonale sprawdzi się w wielu rozmaitych branżach. Jeremias sprosta oczekiwaniom małych, średnich oraz dużych firm i przedsiębiorstw.
Nad jakością produkcji czuwa nasza wykwalifikowana kadra pracowników z wieloletnim doświadczeniem. Dla nas każde zamówienie jest priorytetowe a wszyscy klienci tak samo ważni.
Wycinarki laserowe 2D, Trumpf 5030, Trumpf 3030
Grubość ciętych materiałów:
Wycinarki laserowe 3D laser 1 kW
Grubość ciętych materiałów: od 0,4 mm do 2 mm
Laserowe cięcie stali ma obecnie bardzo duże zastosowanie i jest to jedna z metod termicznego oddzielania materiału.
Może nastąpić w 3 rodzajach:
• Przez sublimację
• Topnienie
• Wypalanie
Najczęściej stosowana jest kombinacja trzech rodzajów do oddzielania materiałów.
Cechą cięcia laserowego jest punktowe prowadzenie energii i wysokoenergetyczny strumień tnący. Celem cięcia laserowego jest wytwarzanie elementów by bez dodatkowej obróbki nadawały się do dalszej przeróbki. Warunkiem uzyskania dobrej jakości cięcia i wysokiego stopnia utrzymania wymiarów ciętych elementów konstrukcyjnych jest dokładnie prowadzący strumień tnący w połączeniu
z najwyższej jakości maszyną do cięcia o dużej odporności na drgania i o dobrej własności powtarzania. Lasery są obecnie szeroko stosowane. Zarówno do cięcia materiałów metalowych jak i nie metali.
Są wykorzystywane w procesie cięcia stali niskostopowych i wysokostopowych stali węglowych, aluminium, tytanu, tworzyw sztucznych, drewna i ceramiki.
• Laserowe cięcie stali przez odparowanie
Polega ono na tym, że materiał poddany działaniu zogniskowanej wiązki ulega odparowaniu
w atmosferze gazu obojętnego.
• Laserowe cięcie stali przez topienie i wydmuchiwanie
Materiał poddany działaniu zogniskowanej wiązki ulega stopieniu i jest usuwany strumieniem gazu obojętnego.
• Cięcie laserem stali przez wypalanie
Materiał poddany zogniskowanej wiązki jest wypalany przez strumień tlenu lub mieszaninę gazu zawierającą tlen.
• Generowanie pęknięć termicznych
Zogniskowana wiązka wywołuje naprężenie cieplne powodujące pękanie materiału.
• Zarysowanie
Nacinany jest rowek lub rząd otworów a następnie materiał jest łamany mechanicznie.
• Zimne cięcie laserem
Promieniowanie lasera ekscymerowego powoduje niszczenie wiązań cząsteczkowych.
• Początek cięcia
• Cięcie właściwe
• Zakończenie procesu ciecia
W trakcie procesu cięcia w warunkach stanu ustalonego strumień gazu dostarczany do atmosfery cięcia z jednej strony blachy powoduje usuwanie stopionego utlenionego materiału na stronę przeciwną.
W przypadku gdy rozpoczynamy proces cięcia od brzegu blachy sytuacja taka panuje od początku. Jednak gdy proces cięcia rozpoczynamy w pewnej odległości od brzegu ciętego materiału wówczas pierwszym procesem cięcia jest wydrążenie otworu.
Odpowiednie podparcie wycinanych części
Brak odpowiedniego podparcia może spowodować zaburzenie linii cięcia lasera. Gdy odcinana część będzie się odchylać.
Unikanie przegrzania w końcowej fazie.
Należy zwrócić uwagę czy ciepło dostarczane przez zbliżającą się do krawędzi wiązkę może być zaabsorbowane przez otaczający materiał, bez spowodowania nadmiernego wzrostu temperatury.