Producent kominów od wielu lat w rankingu najbardziej dynamicznie rozwijających się firm

    Komin murowany, z grubymi i wyraźnymi spoinami między cegłami do niedawna był nieodzownym elementem każdego domu.
    Naszym ojcom i dziadkom trudno sobie wyobrazić dom, w którym nie ma solidnego, murowanego komina. W wielu rozwiązaniach architektonicznych to właśnie komin był elementem konstrukcyjnym i stanowił podparcie więźby dachowej. Te archaiczne rozwiązania, mające swoje korzenie w średniowieczu, bardzo szybko ustępują nowoczesnym kominom stalowym, a współcześni zdunowie budują już jedynie ozdobne kominki oraz przydomowe grille i wędzarnie.

    Nowoczesne urządzenia grzewcze dostępne aktualnie na rynku mają różne wymagania odnośnie odprowadzenia produktów spalania, stąd różnorodność wyspecjalizowanych systemów kominowych. W firmie Jeremias produkujemy kilkadziesiąt różnych rozwiązań kominów stalowych, dzięki czemu mamy pewność, że proponowane rozwiązania są doskonale dopasowane do wymogów danej instalacji, a ich koszt inwestycyjny optymalny. Kominy ze stali posiadają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi kominami murowanymi, a dalsza część artykułu przybliża większość z nich.

    • Dopasowanie do urządzenia.

    Do każdego urządzenia dostępnego w sprzedaży istnieje stalowy system kominowy, który spełnia wszystkie wymogi producenta, jest bezpieczny w użytkowaniu i posiada wszelkie dokumenty dopuszczające do użytkowania. Tradycyjne kominy ceramiczne dobrze współpracują tylko z niektórymi, starszymi typami urządzeń (z otwartą komorą spalania), a współpraca z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi wymaga zamontowania wewnątrz nich stalowego wkładu zabezpieczającego przed destrukcyjnym działaniem kondensatu ze spalin. Ponieważ konstrukcja murowana nie jest szczelna, spaliny mogą się przedostawać do pomieszczeń. Stawiając komin murowany w nowym domu, musimy mieć zatem świadomość, że będzie on tylko obudową dla stalowego wkładu kominowego.

    • Ciężar i wymiary

    Te dwa aspekty porównania kominów stalowych i ceramicznych są chyba najbardziej widoczne i oczywiste. Aby komin funkcjonował prawidłowo musi mieć odpowiedni przekrój (pole powierzchni otworu, którym usuwane są spaliny lub dym) i wysokość. Powierzchnia całkowita, jaką zajmuje izolowany, systemowy komin o średnicy rdzenia 150 mm jest tylko nieznacznie większa od przekroju komina, podczas gdy w przypadku kominów murowanych ponad trzy razy. Dużo większa grubość ścianek i rodzaj materiału pociąga za sobą również dużą różnicę ciężaru obu rozwiązań. Nasz przykładowy komin stalowy 150 mm waży jedynie 7 kg na każdy metr wysokości. Komin murowany o wymiarach otworu 150x150 mm waży średnio 250 kg na każdy metr wysokości. Tak duży ciężar sprawia, że komin stawiany jest na specjalnym fundamencie i nie ma możliwości zmiany jego lokalizacji w trakcie użytkowania, a nawet w późniejszych etapach budowy. Kominy stalowe są mocowane zazwyczaj do ściany lub mogą stać bezpośrednio na zwykłej posadzce, dzięki temu lokalizację możemy dobrać dowolnie, a powierzchnię użytkową budynku i jego układ funkcjonalny wykorzystujemy optymalnie.

    • Montaż komina

    Komin systemowy dostarczany jest w formie rur o długości 1 m oraz kształtek i akcesoriów (trójnik, wyczystka, płyta fundamentowa, odwodnienie itp.) Elementy te są składane zgodnie z projektem na miejscu budowy, a ich montaż zajmuje sprawnej, dwuosobowej ekipie zazwyczaj kilka godzin. Urządzenie grzewcze podłączone do komina może być uruchomione zaraz po zakończeniu montażu. W przypadku komina murowanego, z racji wielu, ciężkich elementów składowych i murowania „na mokro”, budowa trwa kilka dni, a początek użytkowania zwykle może nastąpić dopiero po kilku tygodniach od zakończenia prac, ponieważ mokre ściany komina mogą popękać przy zbyt wczesnym nagrzaniu. 

    • Koszt instalacji

    Koszt, jaki musi ponieść inwestor możemy rozpatrywać na dwa sposoby. Pierwszy aspekt, to oczywiście koszt całkowity komina. Jest on zwykle bardzo porównywalny w obu technologiach, choć częściej przemawia na korzyść kominów stalowych. Stale rosnące koszty pracowników sugerują, że tendencja będzie się utrzymywać i ostatecznie najtańsze będą stalowe technologie systemowe, do szybkiego montażu, które nie wymagają od instalatorów specjalnych kwalifikacji, a takie właśnie cechy mają stalowe systemy kominowe.

    • Elastyczność

    Ta cecha nie dotyczy oczywiście cech fizycznych, tylko oznacza swobodę w projektowaniu oraz podatność na zmiany w trakcie budowy i użytkowania. Raz wymurowany komin  jest już w zasadzie związany z budynkiem aż do końca. Trudno wykonać w nim jakiekolwiek zmiany (średnica, miejsce posadowienia, rodzaj paliwa). Dostosowanie komina murowanego do nowoczesnych źródeł ciepła, paradoksalnie jest możliwe, ale tylko przy wykorzystaniu wkładów kominowych ze stali. Ograniczenia te nie dotyczą segmentowych kominów stalowych. Lekkie, łatwe w montażu systemy mogą być z łatwością wymieniane podczas normalnego użytkowania budynku. Zmiana średnicy, nawet po zakończeniu budowy, zwykle nie pociąga za sobą większych problemów, a skrócenie, czy podwyższenie komina wykonane może być czasie krótszym niż godzina.

    • Nowoczesność i tradycja

    Dla inwestorów i architektów bardzo ważny jest wygląd kominów. Jeżeli dom budowany jest z zachowaniem tradycyjnego, staropolskiego charakteru, trudno oczekiwać, żeby architekt zgodził się na montaż błyszczącego komina ze stali. Do niedawna w takich przypadkach konieczne było wykonywanie kominów murowanych lub kosztownych obudów klinkierowych, które zakrywały komin stalowy. Rozwiązanie problemu i połączenie tradycyjnego wyglądu z nowoczesnością funkcjonowania wprowadziła na rynek firma Jeremias, wraz z premierą nasad kominowych VK. Nasada kominowa, to montowana na dachu, bardzo lekka, stalowa obudowa systemowego komina stalowego. Od zewnątrz, pokryta specjalną okładziną do złudzenia imituje murowaną konstrukcję, nie ustępując jej estetyką i trwałością. Wewnątrz nasady możemy umieścić wyrzutnię powietrza z rekuperacji, odpowietrzenie kanalizacji, czy dodatkowy przewód dymowy z kominka lub po prostu zostawić miejsce na montaż w przyszłości dodatkowego kanału spalinowego. Kominy ceramiczne, które w tym przypadku będą miały identyczną estetykę, nigdy nie zapewnią takiej wszechstronności.

      

     

    W nowoczesnym budownictwie chętnie wykorzystywane są proste, cylindryczne kształty kominów ze stali. Część dostępnych rozwiązań sprawia, że połączenia poszczególnych rur są prawie niewidoczne,
    a prowadzony przy elewacji komin nadaje dodatkowego, nowoczesnego charakteru całemu budynkowi.

     

    Zgodnie z powyższym, ewolucja kominów prowadzi do stosowania rozwiązań powtarzalnych i uniwersalnych. Oznacza to dalszy, dynamiczny rozwój stalowych systemów kominowych.


    Bądź na bieżąco i odwiedź