Kondensacja, kocioł kondensacyjny
Energooszczędne i przyjazne dla środowiska
Kondensacyjne kotły grzewcze charakteryzuje wysoka sprawność, wynikająca z wykorzystania ciepła kondensacji. Jest ona tym lepsza, im więcej pary wodnej, zawartej w spalinach ulegnie kondensacji. Tylko w ten sposób ciepło utajone spalin można przekształcić w użyteczne ciepło grzewcze. Na wysoką sprawność tego rodzaju urządzeń ma również wpływ stosunkowo niska temperatura spalin wpływająca na obniżenie straty kominowej.
Z powodu niskiej temperatury spalin urządzenia te wyposażone są w palniki wentylatorowe lub wentylatory wymuszające nadciśnienie na wylocie z króćca spalin. Dlatego też układy odprowadzenia spalin współpracujące z tego typu urządzeniami, narażone są na ciągłe działanie kondensatu oraz nadciśnienia dochodzące do 200 Pa.
Kondensacja a punkt rosy
Temperatura rosy spalin zależy od składu chemicznego paliwa. W Przypadku kominków z płaszczem wodnym opalanych drewnem temperatura w komorze spalania jest dość niska (około 40-50 stopni Celsjusza) dlatego nieodpowiednie użytkowanie takiego kominka z płaszczem wodnym może powodować zwężenie się średnicy komina poprzez zapieczony kondensat zalegający na elementach komory paleniska.
Kondensacja zasady w domu
Wilgoć w domu jest efektem ubocznym wystepowania kondensacji, która uzależniona jest od wilgotności powietrza i temperatury w domu. Zadbaj o wentylację w pomieszczeniach oraz optymalnie ogrzewanie każdego z nich.
Jeremias oferuje szereg rozwiązań dedykowanych do współpracy z kotłami kondensacyjnymi.