Nasady kominowe
Optymalizacja ciągu kominowego
Rozwiązania dla każdego komina
Nasady kominowe odgrywają ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego działania systemów kominowych i wentylacyjnych. Poprawiają ciąg kominowy, chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapobiegają cofaniu się spalin, zwiększają efektywność energetyczną urządzeń grzewczych. Zaburzenie ciągu kominowego często są konsekwencją lokalnych warunków atmosferycznych, które mogą wpływać na efektywność i bezpieczeństwo działania przewodów kominowych. Silne wiatry mogą powodować odwrócenie ciągu kominowego, czyli cofanie się dymu i spalin do wnętrza budynku. To może prowadzić do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach oraz do poważnych zagrożeń zdrowotnych. Niskie ciśnienie atmosferyczne czy burze, mogą osłabić ciąg kominowy, co z kolei wpływa na skuteczność odprowadzania spalin lub skuteczność wentylacji grawitacyjnej. W przypadku silnych opadów atmosferycznych, deszczu czy śniegu możliwe jest zalewanie komina dużą ilością wody opadowej.
Stosowanie nasad kominowych zaleca się w przypadkach gdy budynek jest zlokalizowany w miejscu o niekorzystnym ukształtowaniu terenu a wiejący wiatr wtłacza powietrze do komina. Należy pamiętać że w budynkach znajdujących się w II i III strefie obciążenia wiatrem, jest wymagane stosowanie na przewodach spalinowych i dymowych nasad kominowych zabezpieczających przed odwróceniem ciągu. Wszystkie nasady kominowe Jeremias zgodnie z zaleceniami prawnymi umożliwiają szybki demontaż w celu przeprowadzenia rewizji kominów.
Stałe nasady kominowe są urządzeniami zapobiegającymi zaburzeniu ciągu kominowego, spowodowanego niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nasady kominowe typu Hubo, DWHS, Daszek Szwedzki, montowane mogą być na wylocie kominów spalinowych, dymowych lub wentylacyjnych.