Akcesoria do kominów przemysłowych
Dodatki i indywidualnie wybrane komponenty
Pomost pomiarowy/ Platforma robocza
Pomosty robocze do kontroli, pomiarów, czyszczenia, dostępu lub montażu są produkowane zarówno w wersji kwadratowej, jak i okrągłej o zakresie 135°/180°/270°/360°.
Wszystkie wykonania składają się z poręczy, listwy kolanowej oraz przypodłogowej. Kratowa podstawa zapewnia odprowadzanie wody deszczowej i jednocześnie zapobiega tworzeniu się lodu.
Wszystkie elementy są ocynkowane ogniowo lub wykonane ze stali nierdzewnej i w razie potrzeby mogą być pomalowane w kolorze komina lub kolorem specjalnym.
Drabina inspekcyjna
Drabina pionowa przy istniejącym obowiązku czyszczenia systemu odprowadzania spalin przez wylot komina zgodnie z przepisami bezpieczeństwa jest przymocowana do rury nośnej (z reguły na zewnątrz).
Drabina jednoprętowa posiada przyspawaną po środku na stałe do szczebli prowadnicę lub szynę zabezpieczającą przed upadkiem, do której osoba wspinająca się jest zabezpieczona za pomocą suwaka bezpieczeństwa i uprzęży łapiącej. Drabina jednoprętowa jest zamocowana do komina co 1,4 m za pomocą ocynkowanych ogniowo, pomalowanych wsporników, co 10 m występuje składany podest spoczynkowy
a ostatni podest końcowy znajduje się 1,2 m poniżej wylotu komina.
Alternatywnie, wejście można również wykonać za pomocą drabiny dwuprętowej z zabezpieczeniem przez upadkiem. W tym wariancie nie ma potrzeby stosowania suwaka bezpieczeństwa i uprzęży łapiącej ze względu na ciągłe zabezpieczenie przed upadkiem. Zamiast składanego podestu co 6-10 metrów wymagane jest przejście w celu zapewnienia bezpiecznego wchodzenia.
Wykonane ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej drabiny pionowe są w wysokim stopniu odporne na korozję, zarówno w strefach przemysłowych, ekonomicznych jak i na obszarach nadmorskich.
Zakończenie wylotu
Zakończenie wylotu, zwykle wykonane ze stali nierdzewnej (z tego samego materiału co rura wewnętrzna), służy do zabezpieczenia izolacji i jako ochrona przed deszczem tylnej wentylacji pomiędzy rurą wewnętrzną a zewnętrzną.
Przymocowane wyłącznie do rury wewnętrznej zakończenie wylotu zapewnia swobodne rozszerzanie się wewnętrznego przewodu spalinowego do góry. Wysokość zakończenia ustala się na podstawie temperatury spalin i wysokości komina, ponieważ te dwa czynniki mają kluczowe znaczenie dla rozszerzalności.
Wspornik ścienny
W określonym miejscu do budynku może zostać zamocowana konstrukcja stalowa zgodnie z obliczeniami statycznymi w celu przejęcia sił poziomych. Można ją umieścić zarówno przy ścianach, stalowych belkach jak również stropach. Podstawą tego rodzaju mocowania jest jednak przejmowanie obciążeń statycznych lub dynamicznych w miejscu przyłączenia.
W przypadku zastosowania wspornika ściennego prawie wszystkie obciążenia poziome przenoszone są na punkt mocowania. Poprzez to nie ma potrzeby montażu kosza kotwowego, co oznacza, że fundament musi jedynie przejąć siłę ciężaru i dlatego może tutaj zostać wykonany możliwe najmniejszy.
Instalacja odgromowa
Uderzenia pioruna są odprowadzane do piorunochronu zainstalowanego za pośrednictwem końcówki odgromowej, która jest przymocowana do podstawy komina. Przyłącze odgromowe musi zapewniać uziemienie systemu kominowego. Podłączenie instalacji wykonywane jest na miejscu przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się instalacjami odgromowymi. Powyżej wysokości komina 20m należy wykonać dwa przyłącza uziemiające.
Jeśli komin wolnostojący znajduje się częściowo wewnątrz budynku, należy go podpiąć powyżej dachu do zewnętrznej instalacji odgromowej budynku, jeśli taka istnieje.
Instalacja odgromowa jest montowana w pewnej odległości od chronionego budynku. Urządzenie wychwytujące, zwykle trzy drążki wychwytujące, zapewniają obszar chroniony w postaci okrągłego stożka o osi pionowej wokół wierzchołka urządzenia wychwytującego. W obszarze chronionym nie jest możliwe bezpośrednie uderzenie pioruna, dzięki czemu wylot komina jest chroniony przed uderzeniem. W ten sposób system kominowy oraz podłączony przewód spalinowy są całkowicie zabezpieczone przed uderzeniami piorunów
Wciągarka ładunkowa
Ramię ładunkowe z ręczną/elektryczną wciągarką linową służy do łatwego transportu ciężkich urządzeń pomiarowych lub akcesoriów, co znacznie zmniejsza ryzyko wypadków podczas wchodzenia /wspinania się do punktu pomiarowego/kontrolnego.
Oświetlenie przeszkodowe
Światła przeszkodowe służą do oznaczania wylotu komina i są zalecane zwłaszcza na pasach podejścia na lotniskach publicznych i prywatnych. Może to być również wymagane w przypadku lądowisk przy szpitalach.
Zasilanie lamp halogenowych lub LED (4000 lub 10 000 godzin pracy) na wylocie jest poprowadzone przez kanały kablowe wewnątrz lub na zewnątrz rury nośnej komina.
Oprócz oświetlenia, możliwe jest zastosowanie powłoki ostrzegawczej w postaci pasów sygnalizacyjnych lub innych oznaczeń, które służą poprawie rozpoznawalności w świetle dziennym.
Wykończenie specjalne
Malowanie specjalne jest również możliwe jako oznakowanie dzienne, jako element wyróżniający, np. poprzez umieszczenie logo firmy, lub po prostu w celu lepszego wtopienia komina w otoczenie. Są one nakładane za pomocą szablonów w kilku etapach malowania, dzięki czemu można je łatwo wykonać w kilku kolorach. Nie ma więc żadnych ograniczeń dla Twojej kreatywności!
Uszczelnienie dachu
Integracja systemu kominowego z otworem dachowym wymaga również dobrze przemyślanego systemu uszczelnienia płaszcza komina. Do uszczelnienia otworu stosuje się specjalny przepust składający się z płyty podstawy i rury czołowej. Aby zamortyzować ruchy komina, kołnierz uszczelniający jest mocowany oddzielnie do nasady kominowej. Kołnierz uszczelniający wystaje ponad rurę czołową przepustu, tworząc w ten sposób system szczelny przed opadami atmosferycznymi.