Kominy stalowe do kotłów klasy 5

    Inwestorzy, którzy zdecydowali się na nowoczesny i ekologiczny kocioł, który prawie nie emituje zanieczyszczeń do otoczenia, stają często przed dylematem: czy kocioł 5 klasy rzeczywiście wymaga specjalnego komina i czy takie kominy są dostępne na rynku?

     

    Odpowiedź na powyższe pytania wynika z różnic w działaniu typowych kotłów na paliwo stałe w porównaniu z kotłami o wysokiej klasie czystości spalin. Największa różnica, to temperatura spalin. W kotłach starego typu proces spalania nie jest dokładnie kontrolowany i temperatura spalin jest stosunkowo wysoka, zazwyczaj w przedziale 250-350°C. Jest to bardzo bezpieczna temperatura dla komina, ponieważ wilgoć zawarta w spalinach nie może się wykroplić na ściankach, a komin pracuje zawsze w tzw. trybie suchym. Dodatkowo wysoka temperatura spalin generuje znaczny ciąg kominowy, przez co praca kotła jest stabilna.

     

    W kotłach 5 klasy producenci dążą do jak największego wykorzystania ciepła zawartego w paliwie i obniżają nominalną temperaturę spalin nawet do 100-110°C. Dla sprawności kotła jest to zjawisko pozytywne, ponieważ mniej ciepła wyrzucane jest na zewnątrz ze spalinami. Praca w niskich temperaturach niesie jednak ze sobą ryzyko kondensacji pary wodnej w kominie i jego przyspieszoną korozję. Dodatkowo niska temperatura spalin generuje niższy ciąg kominowy.

    Praca kotła w tak precyzyjnie regulowanych warunkach wymaga stabilnych parametrów odbioru spalin. Komin, który do tej pory dobrze pracował ze zwykłym kotłem, nie koniecznie musi się sprawdzić również po wymianie na kocioł 5 klasy. W firmie Jeremias wiemy, jak ważne są szczegóły wykonania kominów, zwłaszcza tych przeznaczonych do pracy z nowoczesnymi kotłami. Nasze najmocniejsze strony, to:

     

    • Ciągłość izolacji

    W kominach Jeremias wełna skalna, która stanowi izolację termiczną nie ma mostków cieplnych. Podczas docinania wełny, na połączeniach wykonywane są specjalne „zamki”, podobne do tych, które spotyka się przy izolacjach ściennych. Połączenie „na zakładkę” eliminuje mostek cieplny. Izolowane systemy kominowe Jeremias nie posiadają wewnątrz izolacji żadnych stalowych usztywnień. Pomiędzy rdzeniem, a płaszczem izolacji jest ciągła warstwa wełny, która zabezpiecza przed kondensacją wewnątrz komina.

     

    • Rodzaj i grubość stali

    Systemy Jeremias dedykowane do paliw stałych mogą być produkowane w kilku grubościach blachy stosowanej na wykonanie rdzenia. Jeżeli projektant przewiduje trudne warunki pracy, a ryzyko okresowej kondensacji jest duże, zwiększenie grubości stali znacznie wydłuża żywotność komina pracującego w tak trudnych warunkach. Dla paliw stałych dostępne są grubości: 0,6mm, 0,8mm oraz 1,0mm. Rdzenie systemów przeznaczonych do paliw stałych wykonywane są zawsze ze stali kwasoodpornej. Pozostałe komponenty systemu, czyli izolacja i płaszcz zewnętrzny są takie same.

     

    • Opory wewnętrzne

    Na prawidłowy odbiór spalin, oprócz ich temperatury i wysokości komina, wpływa również chropowatość ścianek wewnętrznych przewodu kominowego. Elementy systemów kominowych Jeremias są w większości produkowane przy użyciu automatów spawalniczych. Oznacza to, że spawy są gładkie, a opory przepływu spalin niższe. W takich warunkach praca kotła będzie zawsze stabilna i wydajna.

     

    Podsumowując należy podkreślić, że każde urządzenie grzewcze wymaga precyzyjnego doboru komina, zwłaszcza nowoczesne kotły, które pracują na stosunkowo niskich parametrach spalin. Nowoczesne kotły klasy 5 wymagają dopasowania odpowiedniego systemu, a jego parametry mają decydujący wpływ na żywotność komina i poprawną pracę samego kotła. Inżynierowie w firmie Jeremias zawsze doradzą optymalne rozwiązanie dla każdego urządzenia.


    Bądź na bieżąco i odwiedź